Illóolajok hozzáértéssel

Fiók Áruház

Horkolás

FONTOS! A horkolás hátterében komolyabb problémák is állhatnak, illetve az évek során rosszabbodva veszélyes mértéket is ölthet a jelenség (pl. légzéskimaradás). Forduljon orvoshoz! A felnőtt lakosság 25-45 %-a érintett.

Ha először megpróbálkozna természetes megoldásokkal, mint az aromaterápia, olvasson tovább.

Cikkünk eredetije (melyet kiegészítettünk) itt olvasható angolul.

 
Horkolás - Biztosan nem a kutya az? :)
Biztosan nem a kutya az? :)
 

Az esszenciális olajok (illóolajok) évezredek óta adnak enyhülést a legkülönbözőbb problémákra. Az illóolajokat az egyes növények lepárlásával, hidegsajtolásával (vagy egyéb módon) nyerik ki. Az illóolaj készülhet a növény szárából, leveléből, virágából, sőt, gyökeréből.

Ismert az aromaterápiás esszenciák nyugtató, légutakat tisztító, stresszt csökkentő, fertőtlenítő, nyákoldó és egyéb hatása.

Tudományos kutatás még nem áll rendelkezésre, de többen esküsznek az illóolajok horkolást csökkentő hatására. Egy bizonyos illóolaj-keverék torokspray-ként való alkalmazása ebben a klinikai vizsgálatban hatékonyan csökkentette a horkolást.

Az illóolajok használata

  • Belsőleges használatról itt nincs szó!
  • Bőrön: nyak, tarkó, mellkas. Az orr körüli bőr érzékeny, az illóolajok csíphetik!
  • Inhalálva: néhány cseppet a tenyérbe cseppentve, összedörzsölve, onnan mélyeket szippantva.
  • Párologtatva: aromaterápiás diffúzorból, éjszakára.
  • Fürdővízben: olajban (kókusz-, oliva-), mézben, vagy egyéb módon oldott illóolajat keverünk a vízbe.

A nyugodt alvást szemléltető kép :) után mutatjuk az olakokat.

 
Horkolás - Lehetséges a nyugdodt alvás
Lehetséges a nyugdodt alvás
 

Íme az eredeti cikk által ajánlott illóolajok sora. 

Az illóolajok webáruházunkban megvásárolhatók.

Kakukkfű

Aromaterápiás masszőrök szerint a kakukkfű esszenciát a talpba masszírozva csökkenthető a horkolás mértéke. A talp, bár "messze van" a fejünktől, ideális bőrfelület az illóolajok bemasszírozására. Az illólajok hatóanyagai bőrön keresztül is hamar megjelennek a véráramban, sőt, 20 perc elteltével a sejtekben is kimutathatóak.

Borsmenta

A borsmenta tisztító, légutakat felszabadító, fertőtlenítő hatású. Könnyíti a légzést, ezzel csökkenti a horkolást kiváltó okokat. Ha felsőlégúti problémák esetén (nátha) erősödik a horkolás, akkor erre a borsmenta lehet megoldás. Vigyázat: frissítő hatása miatt a rossz alvóknak nem biztos, hogy megoldást ad.

Eukaliptusz

Kutatások szerint az eukaliptusz nyákoldó, nátha-oldó (takony-oldó) hatású. Egyaránt oldja a lerakódást az orrüregben, arcüregben és a torok hátsó részén. (Az itt lefelé csorgó váladék okozhat a horkoláshoz vezető tüneteket, köhögést, rossz alvást, gyakori nyelési ingert). Az asztma és a bronchitisz kellemetlen tüneteire is szokták alkalmazni.

Cédrusfa

A cédrusfa fás illata (és hatóanyagai) csökkentik a stresszt és az idegességet. Ellazítja az izmokat. Az alvást segíti a relaxációs hatás.

Citrom

A citrusok általában hangulatjavító, élénkítő(!) hatásúak. Jó közérzethez és a stressz csökkenéséhez segítenek hozzá - szól az eredeti cikk. Az aromacentrum.hu részéről annyival egészítenénk ki, hogy mi éjszakára egyáltalán nem javasoljuk a citrom esszenciát. Hatása 1-2 presszókávéhoz hasonló, az alvást egyáltalán nem segíti. Ez a legtöbb citrusra igaz. A slágerterméket, a vadnarancsot sem javasoljuk éjszakára.

Szegfűszeg

A szegfűszeget széles körben használják a gyógyszerészetben. Oldja a mellkas letapadt váladékait. Oldja azt a váladékot is, ami a torok hátsó falán csorog végig éjszaka - ez a váladék okoz légzési nehézséget, krákogást, nyelési ingert, horkolást.

Kiegészítés (aromacentrum.hu) - a szegfűszeg is élénkít, ezen kívül nagyon csíp, tehát orr környékére ne kenjük, tenyérből inhalálva figyeljünk oda: ne érjen a kéz az archoz!

Fenyőfélék, például Szibériai Fenyő

Antimikrobiális, antioxidáns, fertőtlenítő hatású. Légutakat tisztító hatása mellett a masszázsterápiában álmatlanság ellen is alkalmazzák, így ideális alapolaj éjszakai alkalmazásra.

Édeskömény

Az édeskömény gyulladásgátló hatású. Ha a horkolás oka a nyálkahártyák gyulladása, duzzanata (orrjáratok, melléküregek, torok), akkor valóban csökkentheti a horkolás mértékét.

Zsálya

A zsálya a légúti fertőzések ellen hatásos (közönséges megfázás). A keringési rendszert is serkenti.

Citronella

A horkolás egyik meglepő oka az alkoholfogyasztás. A citronella a méregtelenítésben, a mérgek kivezetésében segít (vizeleten, izzadságon keresztül).

Levendula

Rossz alvók elsődleges segítsége a levendula. Számtalan egyéb jótékony hatása (sebgyógyulás, gyulladáscsökkentés) mellett segít megnyugodni. Beindítja a melatonin-termelést (melyet alvás-hormonként is ismerünk).

Majoranna

A majoranna a légutakat eltorlaszoló váladék, letapadás oldásában segít.

Air (korábban Breathe) keverék

A doTERRA kifejezetten légzést javító, de kevésbé élénkítő, így az alvást is segítő keveréke. Több egyedi olaj megvásárlása helyett egyetlen üvegben kapjuk az összes ide kapcsolódó esszencia segítségét. A webshopban a keverék olajok között találja.


A légzéskimaradásról

Az alvási légzéskimaradás (apnea) igen komoly probléma. A légzésünk ilyenkor láll egy időre. Az előfordulások általában olyan rövidek, hogy nem ébredünk fel rá. Ugyanakkor a jelenség akár óránként 30-szor is előfordulhat.

Az elzáródásos légzéskimaradás oka, hogy a torok izmai túlságosan ellazulnak, a légutak ettől beszűkülnek, így nem jutunk lélegzethez.

Kevésbé szokásos eset a központi légzéskimaradás, amikor az agy nem ad kellő "parancsot" a légzésért felelős izmoknak.

Az alvási légzéskimaradás a cikk szerint növeli a magas vérnyomás, szívbetegségek és cukorbetegség kialakulásának esélyét.

Az alvási légzéskimaradás főbb tünetei:

  • hangos horkolás
  • hálótársunk által észlelt légzés-leállások
  • hirtelen ébredés, levegő után kapkodva, váladékos orr, oxigénhiány érzése
  • folyamatos álmosság, még egy jól átaludt éjszaka után is
  • zavartalan (egyhuzamban való) alvásra való képtelenség

Az illóolajok ebben az esetben kevésbé tudnak segíteni, elsődleges javaslat a dohányzásról való leszokás és a testsúlyunk vizsgálata, esetleg fogyókúra.

 
Horkolás - 3. kép

 

Mikor forduljunk orvoshoz?

Öngyógyítás helyett minden esetben.

A horkolással kapcsolatban: ha minket vagy partnerünket akadályoz az alvásban, és ha már az életminőségünkre is rányomja a bélyegét, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz!

A következő vizsgálatok várhatóak:

  • röntgenvizsgálatok (vagy egyéb képalkotó eljárás a légutainkról)
  • bentalvásos, műszeres alvásvizsgálat
  • otthoni, műszeres alvásvizsgálat

Saját tapasztalat

(Zoltán, 48 éves)

  • Mellkasra az Air golyós keveréket használom, amely már olajban oldott kiszerelésű, így jobban felszívódik. A tiszta Air keverék is használható, kis olajban vagy akár krémben elkeverve.
  • Tenyérbe a fenti leírás alapján az eukaliptuszt választottam (légutak tisztítása),
  • hozzá szintén a leírás alapján cédrusfa vagy szibériai fenyő olajat cseppentek (nyugtató hatás). 
  • Ezt a két olajat tenyérből inhalálom, majd miután ezzel végeztem, a "maradékot" a tenyeremről szintén a mellkasra kenem. Innen fel is szívódik, illetve továbbra is belélegzem.
  • A horkolás nem múlt el, de elmondás szerint csökkent.
  • Az élénkítőnek, frissítőnek leírt olajok sem akadályozták a nyugodt alvást.

doTERRA Air légzést könnyítő illóolaj keverék, 15ml

Air keverék 15ml kiszerelésben. Tenyérből inhalálható, vagy olajban oldva a mellkasra dörzsölhető.
14.100 Ft
Részletek

doTERRA Eukaliptusz illóolaj, 15ml

Az eukaliptuszt tenyérből inhalálhatjuk, vagy hidegpárologtatóból a szoba levegőjébe juttathatjuk.
9.000 Ft
Részletek

doTERRA Szibériai fenyő illóolaj, 15ml

A szibériai fenyőt szintén hidegpárologtató segítségével juttathatjuk a levegőbe. Nem élénkítő hatású, így éjszakára is használható!
10.700 Ft
Részletek

Képek forrása

  • Mylene2401 @ pixabay.com
  • Bruce Mars @ unsplash.com
  • Alexandr Podvalny @ unsplash.com
Megosztom ezt az oldalt
Levendula
 © aromacentrum.hu, 2024